Kadınsız İnkılap Yaprak Zihnioğlu

ISBN:

Published:

Paperback

336 pages


Description

Kadınsız İnkılap  by  Yaprak Zihnioğlu

Kadınsız İnkılap by Yaprak Zihnioğlu
| Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, talking book, mp3, RTF | 336 pages | ISBN: | 10.74 Mb

Nezihe Muhiddin kimdi? Hangi sosyal ve entelektüel ortamda yetişti? Kadınlar için neler düşündü? Neler yaptı? Otuzlu yaşlarını sürerken, yani daha çok şeyler yapabilecekken neden ve nasıl kadın hareketinden koparıldı?

Nasıl unutturuldu? TürkiyeninMoreNezihe Muhiddin kimdi? Hangi sosyal ve entelektüel ortamda yetişti? Kadınlar için neler düşündü? Neler yaptı? Otuzlu yaşlarını sürerken, yani daha çok şeyler yapabilecekken neden ve nasıl kadın hareketinden koparıldı? Nasıl unutturuldu? Türkiyenin yakın geçmişine ışık tutan bu bilmecenin, Yeni Kadın Hareketinin ilk günlerden itibaren içinde yer almış, oluşumuna katkıda bulunmuş, feminizm tartışmalarını yakından izleyen bir kadın tarihçinin kaleminden, dönemin eski Türkçe belgelerine dayalı öyküsünü okumak, özellikle genç kadınlara çok şey öğretecektir.Zihnioğlu, tek parti dönemi yöneticileriyle Nezihe Muhiddin arasındaki çatışmanın, özünde, kadın kimliği etrafında döndüğünü, Muhiddinin, Cumhuriyetçi erkeklerin kadınları gayri meşur çocuk, hatta düpedüz çocuk kadın olarak görmek istemelerini kabullenemediğini söylüyor.

Nezihe Muhiddinin mücadelesini bilmenin, biz kadınlar için taşıdığı hayati önemi Fatmagül Berktayın şu sözleri çok iyi ifade ediyor: Geçmişte yaşananlar, çekilen acılar ve harcanan çabalar belleklerden silinip gidiyor ve bizler hep çocuk kalmaya mahkûm oluyoruz.

İşte bunun içindir ki kadınların kendilerini tarihe yazmaya, geçmişi araştırmaya, başka kuşakların mücadeleleriyle bağlar kurmaya ve kendilerinden esirgenmiş olan bilgi ve eğitime sahip çıkmaya ihtiyaçları var. – Şirin TekeliEnter answer

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Kadınsız İnkılap":


haifastreetfoodtours.com

©2008-2015 | DMCA | Contact us