Oko i umysł. Szkice o malarstwie Maurice Merleau-Ponty

ISBN:

Published:

Hardcover

222 pages


Description

Oko i umysł. Szkice o malarstwie  by  Maurice Merleau-Ponty

Oko i umysł. Szkice o malarstwie by Maurice Merleau-Ponty
| Hardcover | PDF, EPUB, FB2, DjVu, audiobook, mp3, RTF | 222 pages | ISBN: | 3.26 Mb

Osobliwością filozofii Merleau-Ponty’ego jest fakt, że zrodziła się ona w dużej mierze ze spotkania z malarstwem. Filozof okazał się tak przenikliwym odbiorcą twórczości Paula Cézanne’a, że spojrzenie na jego obrazy przekształcił w jedną zMoreOsobliwością filozofii Merleau-Ponty’ego jest fakt, że zrodziła się ona w dużej mierze ze spotkania z malarstwem.

Filozof okazał się tak przenikliwym odbiorcą twórczości Paula Cézanne’a, że spojrzenie na jego obrazy przekształcił w jedną z najoryginalniejszych filozofii XX wieku, pozostającą w opozycji do tradycji kartezjańskiej. Merleau-Ponty odrzuca bowiem model widzenia oparty na analogii z dotykiem i odpowiada Kartezjuszowi, że bardziej uważne studium malarstwa zarysowałoby filozofię inną. Otóż ta, nie inna filozofia, którą trzeba dopiero stworzyć – pisze – właśnie ożywia malarza, jednak nie wtedy, kiedy wyraża swoje poglądy na świat, ale w momencie gdy jego widzenie przeradza się w gest, gdy, jak powie Cézanne, malarsko myśli.

Zainspirowany Cézanne’em, od Husserla przejął Merleau-Ponty pojęciowy aparat fenomenologii. Wychodząc w swych analizach od podstawowego faktu, że moje ciało jest widzące i widzialne równocześnie, stworzył własną fenomenologię wokół pojęcia cielesności jako źródła wszelkiego sensu.Enter answer

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Oko i umysł. Szkice o malarstwie":


haifastreetfoodtours.com

©2008-2015 | DMCA | Contact us